Dažnai užduodami klausimai (DUK)
Apie koučingą ir jo naudą
Koučingas – tai procesas, kurio metu skatinamas kliento mąstymas, padedant tyrinėti klientui svarbius klausimus ir priimti sprendimus, vedančius jo asmeninių ar profesinių tikslų link. Koučingo sesijose naudojami įvairūs metodai, tarp jų – klausimai, refleksija, atspindėjimas, eksperimentavimas, disociacija ir kt. – siekiant padėti klientams atrasti potencialą, pastebėti naujas perspektyvas ir numatyti veiksmus, padedančius įveikti iššūkius.
Koučingas yra pripažintas vienu veiksmingiausių ilgalaikio pokyčio ir tobulėjimo būdų, dėl koučingo proceso metu kuriamos saugios ir mąstymą skatinančios aplinkos, klientui priimant jam geriausius sprendimus bei sąmoningo įsipareigojimo veiksmui.
- Pokytis: mąstymo, nuostatų, ribojančių įsitikinimų
- Aiškumas: tikslo, prasmės,vertybių, atsakomybės
- Saviįgalinimas: stiprybių, talentų, energijos įveikti iššūkius ir siekti rezulatato
- Savarankiškumas: sprendimų priėmimo
- Įkvėpimas: augti profesiškai ir žmogiškai
- Efektyvumas: bendravimo, bendradarbiavimo, konfliktų sprendimo
- Įsitraukimas: didinant našumą ir pasitenkinimą
- Lankstumas: prisitaikant prie pokyčių ir ieškant sprendimų būdų
- Pasitikėjimas: savimi ir kitais komandos nariais
Individualus koučingas – tai struktūruotas kliento ir koučingo profesionalo pokalbis, skatinantis kliento mąstymą ir augimą, padedantis tyrinėti klientui svarbius klausimus ir priimti sprendimus, vedančius tikslų link.
Komandų koučingas – tai struktūruotas procesas, dalyvaujant visiems komandos nariams ir koučingo profesionalui, kurio metu skatinamas komandos mokymosi procesas ir padedama siekti užsibrėžtų tikslų. Komandų koučingas padeda sustiprinti komandos narių autentiškumą bei surasti efektyviausius bendro komandos veikimo būdus. Kuriamas tarpusavio pasitikėjimo ir bendradarbiavimo santykis bei integruojamos asmeninės ir komandos vertybės padeda rasti veiksmingi sutarimai bei kartu siekti bendro tikslo.
Visuose užsiėmimuose, išskyrus koučingo sesijas, naudojami praktinį mokymąsi skatinantys ir padedantys įsisavinti patirtį metodai. Atsižvelgiant į kliento poreikius, iššūkius bei siekiamą rezultatą, parenkami efektyviausi konkrečiai situacijai metodai ar jų kombinacijos: koučingas, fasilitavimas, moderavimas ir kiti metodai.
Individualaus koučingo sesija įprastai trunka iki 1 val. Paprastai susitinkama nuotoliniu būdu. Sesijos ar sesijų ciklo pradžioje klientas ir koučingo profesionalas įsivardina norimą rezultatą ir sesijos eigoje, naudojant koučingo metodus ir principus, vertina įvairias perspektyvas, ieško geriausių būdų klientui svarbiam tikslui pasiekti. Sesijos pabaigoje įvertinamas pasiektas rezultatas ir numatomi tolesni veiksmai.
Komandų koučingo sesijos metu koučingo profesionalas susitinka su visa komanda, siekiant kurti saugią aplinką, padėti komandos nariams geriau pažinti vienam kitą, sudaryti komandai svarbius susitarimus, padedant siekti bendro rezultato bei komandos mokymosi procesui paskatinti. Įprastai komandų sesija trunka 2,5-3 val. Padėti išspręsti konkrečiam klausimui ar tarpusavio ryšiui pastiprinti gali būti susitinkama vienos sesijos metu. Siekiant ilgalaikio pokyčio, tariamasi dėl sesijų ciklo.
Koučingo principus, įrankius ar technikas kasdieniame organizacijos darbe sėkmingai savarankiškai taiko organizacijų vadovai ar komandų lyderiai, žmonių ir kultūros vadovai ar komandų nariai spręsdami kasdienius ar strateginius iššūkius, grįžtamojo ryšio pokalbių, susirinkimų, idėjų generavimo sesijų ir kitų kasdienių veiklų metu. Koučingo įrankių panaudojimas skatina aktyvaus klausymo, orientacijos į sprendimus, įvairiapusiško situacijos vertinimo ir kitus gebėjimus.
Koučingas gali būti naudojamas siekiant įgyvendinti pokyčius, turinčius tiesioginės įtakos įsitraukimui, produktyvumui, pasitenkinimui ir motyvacijai. Vienas iš svarbiausių aspektų, kurį kuria koučingo procesas, yra emocinio sąmoningumo augimas. Tai kuria efektyvaus bendravimo galimybes tiek organizacijos viduje, tiek bendradarbiavimui su klientais ar užsakovais. Pasitelkdami emocinio sąmoningumo įgūdžius, asmenys gali įvertinti kitų žmonių požiūrį ir emocijas, rasti geriausias bendravimo su jais priemones (Wiginton ir Cartwright, 2020).